Кабмін опублікував постанову "Деякі питання дерегуляції господарської діяльності"

2 травня, 2019 · Новини

27.04.2019 Кабмін опублікував постанову № 367 від 27.03.2019 "Деякі питання дерегуляції господарської діяльності", спрямовану на дерегуляцію відразу в декількох сферах діяльності бізнесу.

Взаємодія з Держекоінспекцією

 • скасування узгодження технології перевантаження в порту

Згідно з постановою Кабміну № 269, підприємства морської галузі повинні були узгоджувати технологію перевантаження кожного виду вантажів з Держекоінспекцією. Така технологія зазвичай описується в РТК (робочій технологічній карті), яку розробляє та затверджує портовий оператор.

Оскільки сама процедура узгодження РТК, включаючи строки та підстави для відмови, не була визначена законодавчо, інспекція могла місяцями розглядати РТК, встановлюючи в кінцевому підсумку безліч власних застережень до технології перевантаження.

Крім того, Держекоінспекція неодноразово затримувала судна, відмовляючись завершувати радіологічний контроль вантажу через претензії до РТК терміналу.

Раніше, захищаючи інтереси клієнта в одному з таких кейсів, Legrant довела, що вимога погоджувати РТК є незаконною, так як:

 • узгодження є різновидом дозвільного документу;
 • перелік дозвільних документів встановлюється на рівні закону, а не постанови Кабміну.

Тому скасування узгодження РТК є цілком закономірним і очікуваним для портової галузі рішенням законодавця.

 • скасування контролю ізольованого баласту

Постановою також були внесені істотні зміни в процедуру контролю скидання баластних вод, а саме, був скасований контроль ізольованого баласту. Раніше екоінспекція мала право перевіряти ізольований баласт на відповідність ГДК (гранично допустимих концентрацій) в разі, якщо в момент скидання виділялися видимі плавучі частки нафтопродуктів чи інших забруднюючих речовин. Такі перевірки часто закінчувалися простоями суден і значними фінансовими витратами для судновласників.

 • процедура виявлення скидів забруднюючих речовин із суден приведена у відповідність до вимог Конвенції МАРПОЛ-73/78

Серед іншого, приведені у відповідність до положень МАРПОЛ 73/78 процедури виявлення скидів забруднюючих речовин. Так, наприклад, перевірка баластних вод більше не прив'язується до ГДК. У свою чергу, встановлюється ряд вимог, яких слід дотримуватися суднам при скиданні вод:

 • в момент скидання судно повинно рухатися;
 • нафтовмісна суміш повинна бути оброблена за допомогою обладнання для фільтрації нафти, яке відповідає вимогам Конвенції МАРПОЛ 73/78;
 • встановлено обмеження на вміст нафти в нафтовмісній суміші в місці стоку без її розведення;
 • на нафтових танкерах нафтовмісна суміш не повинна бути змішана з залишками нафтового вантажу.

У той же час, нововведення щодо перевірки вод на суднах Держекоінспекцією будуть застосовуватися тільки після набрання чинності Порядком проведення перевірок, взяття проб води та проведення їх аналізу. При цьому прийняття Порядку планується на червень 2019 року (відповідно до Плану діяльності Державної екологічної інспекції України з підготовки проектів регуляторних актів на 2019 рік).

Дерегуляція в інших сферах

Окрім мінімізації корупційних ризиків та спрощення процедур в морському порту, постанова Кабміну торкнулося дерегуляції в багатьох інших сферах. Зокрема:

 • поліпшено механізм застосування модельного статуту ТОВ, який відповідає вимогам ЗУ "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю";

Новий механізм передбачає:

- поліваріантність положень статуту - засновники зможуть їх обирати;

- прийнятну для користувача форму вибору різних варіантів положень статуту, що містить підказки-пояснення наслідків і особливостей того чи іншого вибору, та ін.;

 • спрощено та уніфіковано порядок присвоєння адрес об'єктам будівництва та об'єктам нерухомості;
 • визначено статус індивідуальних електронних кабінетів замовників при взаємодії з органами ДАБІ, а також розширено їх функціонал;
 • банківським установам надано доступ до держреєстрів, у т.ч. Реєстру актів цивільного стану, що дозволить більш комплексно оцінювати платоспроможність позичальників; та ін.