LEGRANT виборола скасування постанови Держекоінспекції про штраф за недопуск до перевірки

4 листопада, 2019 · Новини

Приморський районний суд Одеси за позовом Legrant в інтересах портового оператора Одеського морського порту визнав протиправним і скасував постанову Державної екологічної інспекції про накладення штрафу за недопуск до перевірки.

Клієнт Legrant, який оперує комплексом по зберіганню і перевантаженню наливних вантажів, не допустив співробітників Держекоінспекції до планової перевірки підприємства у зв'язку з відсутністю у відомства уніфікованої форми акта, яка б відповідала вимогам законодавства.

У свою чергу посадові особи інспекції винесли постанову про накладення адміністративного стягнення на директора компанії за "невиконання законних розпоряджень посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища".

З метою захисту прав клієнта, юридична компанія Legrant звернулася до суду. Розгляд закінчився закриттям справи про адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю події й складу правопорушення.

Суд взяв до уваги аргументи Legrant про те, що на момент прибуття на перевірку у Державної екологічної інспекції була відсутня уніфікована форма акта, яка відповідала б вимогам законодавства. Обов'язок Госекоінспеції затвердити таку форму акта закріплена постановою Кабінету міністрів України №342 від 10.05.2019 р. (Постанова № 342).

Суд погодився з доводами юристів Legrant і підтвердив, що невиконання Держекоінспекцією обов'язків щодо своєчасного затвердження уніфікованої форми акта відповідно до нових вимог Постанови № 342, позбавляє її можливості проводити перевірки.

При цьому суд відхилив позицію інспекції щодо законності використання форми акта, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 303 від 09.08.2017 р.

Попри те, що зазначений наказ був чинним, він не відповідав вимогам нормативно-правових актів вищої юридичної сили.

Пославшись на практику Європейського суду з прав людини, суд підкреслив особливу важливість принципу "належного врядування", який передбачає, що в разі, коли мова йде про питання спільного інтересу, державні органи повинні діяти своєчасно, належним і найбільш послідовним чином. Зокрема, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків.

Також, суд погодився з доводами Legrant щодо допущених інспекторами процесуальних порушень. Зокрема, суд зазначив, що складання протоколу і винесення постанови – це дві різні стадії адміністративного провадження, тому вони не можуть збігатися у часі.

Справа супроводжували старший юрист Legrant Людмила Сизоненко під загальним керівництвом керуючого партнера Тетяни Тітаренко.

Команда