Юридична компанія LEGRANT відстояла право бізнесу на безперешкодну перевалку із судна на судно в Одеському порту

30 травня, 2019 · Новини

Одеське територіальне відділення Антимонопольного комітету України в результаті звернення юридичної компанії LEGRANT визнало протиправним стягнення плати за організацію перевалки вантажів за схемою "борт-борт" в Одеському морському порту.

Відповідно до рішення адміністративної колегії територіального відділення АМКУ порушник закону "Про захист економічної конкуренції" - ДП "Адміністрація морських портів України" (АМПУ) – зобов'язане сплатити штраф в розмірі 68 тис. грн. Дана сума є граничним розміром штрафу, який має право накладати територіальне відділення АМКУ. Крім того, рішення колегії зобов'язує держпідприємство припинити практику подвійної тарифікації.

Суть порушення полягала в тому, що АМПУ нав'язувала своїм клієнтам послуги за вільним тарифом, які фактично вже були оплачені ними в складі портових зборів та інших послуг за державними регульованими тарифами. Функції держпідприємства в цьому випадку зводяться до питань забезпечення безпечного судноплавства, маневрування і стоянки суден. І за це при перевалці вантажів за схемою "борт-борт" судновласники сплачують Адміністрації портові збори, плату за регулювання руху суден і лоцманське проведення.

Однак, АМПУ вимагала від клієнтів окрему плату за "організацію" перевалки за даною схемою, незважаючи на те, що сама адміністрація не здійснювала перевалку вантажів і не надавала ні плавкрани, ні будь-які інші засоби для виконання цих робіт. І, як зазначається у висновках колегії, при проведенні вантажно-розвантажувальних робіт за варіантом "борт-борт" суб'єкти господарювання отримують конкурентні переваги (економія часу і грошей) виключно завдяки власним досягненням, а не активній участі державного монополіста. Сама ж по собі можливість більш економно організувати навантаження в порту не може слугувати підставою для додаткової тарифікації даної операції.

Компанія Legrant звернулася в інтересах своїх клієнтів до Одеського територіального відділення АМКУ з проханням провести розслідування та припинити зловживання монопольним становищем з боку Адміністрації. Після детального дослідження обставин справи адмінколегія підтвердила факт порушення АМПУ антимонопольного законодавства.

"Ми надзвичайно раді, що Антимонопольний комітет прийняв рішення припинити безпідставну подвійну тарифікацію послуг в портах. Зловживання з боку АМПУ оберталися для бізнесу додатковими логістичними витратами і тим самим знижували конкурентоспроможність українського експорту на світових ринках. Впевнена, що ця перемога стане черговим кроком на шляху до створення нових прозорих правил гри в морській галузі та зовнішній торгівлі", - зазначила керуючий партнер Legrant Тетяна Тітаренко.

Справу супроводжувала старший юрист Людмила Сизоненко під загальним керівництвом керуючого партнера Тетяни Тітаренко.

Команда

Практики